2,5 Dakikada NeBilim 2018

Türkiye’nin ilk online amatör astronomi etkinliği olan “2.5 Dakikada NeBilim Yarışması”, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Türkiye’nin en büyük popüler astronomi platformu olan Kozmik Anafor’un işbirliği ile düzenlenmektedir.

Ulusal çapta yapılan yarışmaya, astronomi bilgisini tiyatral bir şova dönüştürerek kanıtlamak isteyen, 11 yaş ve üzeri herkes katılabilir. Videolarıyla yarışmaya katılan ve finale kalan yarışmacılar, canlı performans sunumları ardından ödüllendirilirler. NeBilm Yarışması, dereceye girenlere teleskop hediye ediyor!

2.5 Dakikada NeBilim (kısaca NeBilim) yarışması, gençler arasında bilimsel farkındalık oluşturmak için sosyal medya platformlarını aracı olarak kullanır. Bilim toplumu olma yönünde yenilikçi yöntemler ortaya koyan yarışma, bilimi eğlenceyle buluşturuyor.

NeBilim yarışmasında tematik olarak astronomi biliminin seçilmesinin nedeni, yalnızca her yaşa hitap edebilen bir bilim dalı olması değil, ayrıca astronominin, hemen hemen her bilim dalı ile bağdaştırılabilir olmasıdır. Yıldızların ve gezegenlerin iç yapılarını ortaya koymak için yaygınca çalışılan tayf bilim ve astro-kimya, gök cisimlerinin fiziksel süreçlerini açıklayan astro-fizik, Dünya dışı yaşam arayışında ve Dünya’da yaşamın oluşmasının incelenmesinde etkin yer tutan astro-biyoloji, çok sayıda verinin işlenerek bilgiye dönüştürülmesini sağlayan astro-istatistik, astronominin temel bilimlerle sıkı bir bağa sahip olduğunun göstergesidir. Bunların yanı sıra yakın uzay ve derin uzay çalışmalarında gerçekleşen gelişmelerin temel nedenlerinden bir tanesi olan astronomi bilimi, uydu ve uzay teknolojileri, robotik teknolojiler ve bilişim teknolojilerinin ilerlemesinde etkendir. Gök cisimlerinden yayınlanan ışınları yakalamak kaydetmek ve işlemek için geliştirilen teknolojiler, hem medikal görüntüleme sistemlerinin hem de günlük hayatta kullanılan teknolojilerin temelini oluşturmuştur.

Amatör ve profesyonel astro-fotoğrafçılık ve dijital astro-illustrasyon, gittikçe artan ilgiye sahip olmakla beraber, bilimin sanatla buluştuğu alanlardır.

Bu bağlamda düşünüldüğünde astronomi eğitimleri STEM+A olarak kısaltılan, bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarının kesişim noktasında bulunur. Bu nedenle NeBilim yarışması için belirlediğimiz astronomi teması ile tüm bilim ve mühendislik alanlarını ve sanatı kapsamımıza dahil ediyoruz.    

NeBilim Yarışmasını astronomi konularını ele alan videolarla katılımın yapıldığı ve sosyal medya araçları üzerinden takip edilebilen bir yarışma olarak tasarladık. Finale kalmaya hak kazanan yarışmacılar, hem başarılarını herkese gösterme fırsatı buluyor hem de eğitimlerinin erken safhalarında bir üniversitede sunum yapma imkanına kavuşmuş oluyor. Dereceye giren katılımcıların bilime olan merakı hep sürsün diye, en başarılı olanlar hediyeler ile ödüllendiriliyor.

Evrenin bilinen boyutları ve yaşı ile kıyaslandığında, insanoğlu çok küçük bir gezegende ve çok kısa ömürlüdür. Buna rağmen, bilimsel merakı ve hayal gücü sayesinde tüm evreni anlayabilecek bir zihin gücüne sahiptir. İnsanoğlunun üzerinde gezinebildiği iki gökcisminden bir tanesi Dünya diğeri ise Ay’dır. Buna karşın, Samanyolu içerisindeki birkaç yüz milyar cisme ve hatta Samanyolu ötesindeki milyarlarca galaksiye ilişkin bilgilere ulaşmamızı sağlayan araç bilimin kendisidir. Ancak bilimin zor, anlaşılmaz, karmaşık ya da sadece ileri düzeyde matematik bilgisine sahip kişilere açık olduğuna dair yaygın yanılgılar, kırılması zor ancak ortadan kaldırılması elzem algılardır. NeBilim Yarışması gençlerin bilimle barışmasını, bilimle buluşmasını hedefler. Çünkü en temel hedefimiz bilimi anlatmaktır.

NeBilim yarışmasının çekirdek ekibi olarak, Astronomi hakkında yazmamızın, konuşmamızın, heyecanlanmamızın enerjisi; ilgimizden hevesimizden ve tükenmeyen merakımızdan geliyor. Bu ilgi ve merakın dışa vurumu, hep konferans salonlarında yapılan sunumlarla, ya da bilim platformlarında ulaşması zor konumlara gelip yazma hakkı elde etmekle sınırlı kalmamalıdır. Bu nedenle, çıkış noktamız; bilim severlerin ilgi ve isteklerine cevap verebilecek, kendilerini gösterebilecekleri bir platform oluşturmak. Katılımcıların üretecekleri eğlenceli ve yaratıcı içeriklerle hem kendilerinin, hem çevrelerinin, hem de izleyicilerin bilime olan ilgisini artırmak, özgüven aşılamak temel hedeflerden bir tanesidir.

NeBilim yarışmasının fikir ortakları Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak ve Zafer Emecan’dır.

Yrd. Doç Dr. Nurten Filiz Ak; Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesidir. Astronominin akademik çalışmalarında olduğu kadar, yenilikçi eğitim yaklaşımları ile astronomi eğitimi konusunda birikime ve tecrübeye sahiptir. Aynı zamanda akademik araştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Zafer Emecan; Türkiye’nin bilim içerikli en büyük web sayfalarından bir tanesi olan Kozmik Anafor’un kurucusu ve yöneticisi olarak bulunur. Aynı zamanda, çok sayıda amatör astronomi etkinliğinde düzenleyici, organizasyon sorumlusu, eğitmen gibi görevler almıştır. Türkiye’nin her yerinden kendisine ulaşan okul, üniversite, topluluk ve guruplara astronomiyi anlatmak için sıklıkla davet edilmektedir.

NeBilim yarışmasına katılmak ya da katılımcıları oylamak için NeBilim Sosyal Ağı'na katılabilirsiniz.  

NeBilim yarışmasını desteklemek, duyurulara katkıda bulunmak ya da düzenleme ekibine dahil olmak içinThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bize yazabilirsiniz. 

Duyuru posterini indirmek için tıklayın. 

  • Son Katılım Tarihi Ne Zaman? +

    Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile ülkemizin en büyük gökbilim platformu olanKozmik Anafor’un birlikte düzenlediği, Meade teleskopları Türkiye Distribütörü Astromed, Eyüboğlu HobiÜrünleri, Ege Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi AstronomiKulübü’nün desteklediği; astronomi, astrofizik, astrobiyoloji; kısaca uzay, evren ve yaşam hakkındakibilginizi herkese gösterebileceğiniz 2.5 Dakikada NeBilim Devamını Oku
  • Destekleyenler +

    NeBilim Yarışmasına destek verenler.     Devamını Oku
  • NeBilim Yarışması Düzenleme Kurulu +

  • 1